Zalety i wady styczników

Stycznik

Styczniki należą do grupy elektrycznych łączników mechanizmowych, których zadaniem jest załączanie lub wyłączanie prądu. Znajdują zastosowanie w wielu urządzeniach, m.in. stosowane są jako mechanizm załączający lampy, grzałki i wentylatory. Ten rodzaj łączników elektrycznych ma swoje wady i zalety, które warto poznać. Wyjaśniamy, czym są styczniki oraz jakie korzyści i problemy związane są z ich zastosowaniem w obwodzie elektrycznym.

Czym są styczniki?

Styczniki to jeden z rodzajów łączników mechanizmowych, które znajdują zastosowanie w branży energetycznej, budowlanej oraz przemysłowej w przypadku układów silnoprądowych. Styczniki mogą załączać, wyłączać oraz przewodzić prąd w jednym lub wielu obwodach, które pracują w warunkach normalnych oraz pod zwiększonym obciążeniem. W przypadku tego rodzaju łączników przestawianie nie odbywa się w sposób ręczny, a sam łącznik cechuje tylko jedno położenie spoczynkowe styków ruchomych. Ważne: styczniki ze względu na mechanizm działania bywają mylone z przekaźnikami, co jest sporym błędem.

Jakie jest zastosowanie styczników?

Styczniki znajdują dość powszechne zastosowanie w przypadku różnego rodzaju układów elektrycznych. Stanowią ważny element elektryki urządzeń modułowych oraz obwodów silnikowych, jak również umożliwiają prawidłowe działanie większych styczników. Jako element układów elektrycznych stosowane są m.in. w pompach, grzałkach oraz wentylatorach i lampach.

Jakie są zalety styczników?

Do zalet styczników zaliczamy ich trwałość mechaniczną, która wpływa na efektywne działanie układów elektrycznych. Te stosunkowo małe i lekkie łączniki wyróżniają się bardzo wysoką skutecznością, dzięki czemu są gwarancją poprawnego działania obwodów, w których zostały zastosowane. Dostępność akcesoriów do styczników, które zwiększają ich funkcjonalność to dodatkowa zaleta tej grupy łączników. Co więcej, dzięki stycznikom zyskujemy separację galwaniczną, która stanowi izolację pomiędzy obwodem styków i obwodem cewki. W związku z tym prąd nie może przepływać bezpośrednio pomiędzy obwodami.

Jakie są wady styczników?

Jedną z podstawowych wad styczników jest konieczność odłączenia przewodów podczas ich wymiany. To sprawia, że często zastępowane są mniej problematycznymi podczas montażu i wymiany przekaźnikami. Co więcej, styczniki cechują się nieco wolniejszym oraz dość głośnym działaniem, jednak na rynku dostępne są także tzw., styczniki ciche, co pozwala rozwiązać problem. Do wad styczników zaliczamy także dość częstą konieczność zastosowania elementu pośredniczącego w postaci innego stycznika lub przekaźnika.