Co warto wiedzieć o drutach nawojowych?

druty

Stosowane w wielu branżach druty nawojowe to ważna część wielu instalacji i konstrukcji elektrycznych. Używa się ich na przykład do uzbrojeń w silnikach, prądnicach i transformatorach. Trudno sobie wyobrazić urządzenia bez tego elementu. Dostępne jest kilka rodzajów tych drutów i każdy z nich ma inne właściwości. Co warto wiedzieć o ich budowie i użytkowaniu?

Do czego służą druty nawojowe?

Ogólnie rzecz biorąc, druty nawojowe są ważnym elementem konstrukcyjnym wielu urządzeń i narzędzi. Na co dzień dostępne są w profesjonalnych hurtowniach elektrycznych, ale warto poświęcić chwilę, wybierając ich określony rodzaj do zaplanowanych prac. Najczęściej kupowane są przewody wykonane z miedzi lub z aluminium, a użyte do ich produkcji materiały mają wpływ na parametry związane z wytrzymałością drutów.

Mogą być pomalowane emalią i pokryte specjalną powłoką z tworzywa sztucznego lub lakierem. W zależności od zastosowania mogą mieć tradycyjny lub niestandardowy przekrój. Najczęściej używają ich zakłady produkcyjne w branży energetycznej, związanej z telekomunikacją lub motoryzacją. Używane są do budowy silników, transformatorów, cewek i elektromagnesów, spotkać je można w popularnych elektronarzędziach.

Co warto wiedzieć o tych drutach?

Ten konkretny rodzaj drutów przeznaczony jest do urządzeń radiowych i tych używanych do różnych pomiarów. Są wyjątkowo odporne na substancje chemiczne, nawet te bardzo żrące i wysoką temperaturę. Ponieważ niektóre modele mogą mieć podwójną izolację chroniącą przed wyładowaniami i uszkodzeniami, sprawdzą się do pracy w naprawdę niekorzystnych warunkach, gdzie tradycyjne przewody uległyby stopieniu lub przerwaniu. Druty te wykonywane są z czystych materiałów. Najtrwalsze są te wykonane z miedzi, ale można zaobserwować trudności w lutowaniu przewodów. Jeśli konieczny jest taki proces, lepiej sięgnąć po przewody pokryte lakierem. W silnikach, gdzie chłodzenie następuje z wykorzystaniem wodoru, używa się drutów, których rdzeń wykonano z wysokogatunkowej miedzi beztlenowej.