Sposoby ochrony kabli elektrycznych

ochrona kabli

Kable elektryczne to wyroby budowlane, które wpływają na bezpieczeństwo ludzi oraz budynków. Instalacje elektryczne powinny spełniać zarówno podstawowe kryteria bezpieczeństwa, jak i niezawodności działania. Powinny działać podczas normalnej eksploatacji, a także nie stwarzać dodatkowego zagrożenia w warunkach pożaru.

Podstawą każdej instalacji elektrycznej są kable i przewody. Ich zabezpieczenie przed przeciążeniami, zwarciami oraz uszkodzeniami mechanicznymi stanowi bardzo ważny aspekt dla funkcjonowania całej instalacji. Z tego względu należy chronić je zabezpieczeniami przeciążeniowymi. Powodują samoczynne wyłączanie w przypadku wystąpienia przeciążenia, zwarcia, a także w sytuacji, gdy nieprawidłowo funkcjonują inne urządzenia.

Wybór izolacji kabla zależy od warunków i wpływów zewnętrznych, a także przeznaczenia i sposobu układania okablowania. W naszej hurtowni pojawiają się zarówno kable do ogólnego przeznaczenia, jak i modele z izolacją przeciw wnikaniu wilgoci, odporne na podwyższone temperatury, mrozoodporne oraz odporne na działanie rozpuszczalników i olei. Nasza hurtownia elektryczna posiada w ofercie osłony tkaninowe, korytka kablowe, mufki i ochronne oploty. Ich odpowiednie zastosowanie przedłuża żywotność kabli, chroniąc je przed substancjami chemicznymi oraz czynnikami atmosferycznymi.

Na co zwrócić uwagę wybierając kable?

Dobierając rodzaj okablowania do konkretnych potrzeb, należy wziąć pod uwagę zarówno ich obciążalność, jak i parametry elektryczne. Powinny być dopasowane do parametrów urządzeń, które będą do nich podłączone, a także ich rodzaju. Nie należy zapominać także o miejscu zainstalowania oraz potencjalnych skutkach, które mogą wyniknąć z uszkodzenia.

Określenie, jakie warunki eksploatacyjne są szkodliwe dla instalacji jest trudne, ponieważ to, co może doprowadzić jedną instalację do zniszczenia, dla innej może być wskazane. Z tego względu przed procesem projektowania i wykonywania instalacji, warto zwrócić uwagę na zalecenia producentów okablowania. Na podstawie tych danych łatwiej będzie dopasować rodzaj izolacji do potrzeb konkretnej inwestycji.