Jakie są różnice między kablem a przewodem?

kablem a przewodem

W potocznym języku kabel i przewód oznaczają to samo. W rzeczywistości jednak to dwa zupełnie różne pojęcia, których w branży elektrycznej nigdy nie używa się zamiennie, gdyż mogłoby to mieć poważne konsekwencje. Warto dowiedzieć się, gdzie tkwią różnice między jednym a drugim. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się tym problemem. Wszystkich zapraszamy do lektury!

Czym jest przewód?

Przewód składa się z materiału przewodzącego, czyli żyły (najczęściej z miedzi lub aluminium) i może mieć postać drutu, linki lub szynoprzewodu. Może mieć on izolację, jednak nie musi. W liniach napowietrznych bardzo często używa się przewodów nieizolowanych. Przewody izolowane są zazwyczaj stosowane tylko w pomieszczeniach. Ponadto przewody produkowane są na niższe napięcia, jednak są absolutnie wystarczające np. dla standardów budownictwa jednorodzinnego. Przewody są też zazwyczaj tańsze.

Czym jest kabel?

Kabel, najprościej mówiąc, to jeden lub kilka przewodów we wspólnej powłoce. Kabel musi mieć izolację. Chroni ona go przed wilgocią i innymi czynnikami, a jednocześnie chroni człowieka przed porażeniem prądem. Ma więc o wiele więcej zastosowań. Kable dzięki ich specjalnej szczelnej i mocnej budowie mogą być układane również w ziemi i w wodzie. Dodatkowo składające się na kabel przewody mogą być wspólnie lub pojedynczo ekranowane, a ich izolacja może zawierać również elementy wzmocnienia mechanicznego, np. oplot. Kable można stosować do wyższych napięć. Dostępne są przekroje żył dochodzące do 240 mm2. Najprościej mówiąc, każdy kabel jest przewodem, lecz nie każdy przewód jest kablem. Aby osoba kupująca kabel była pewna co do wyboru produktu, kable w nazwie kodowej muszą mieć wielką literę „K”. Jeśli mamy wątpliwości, czy do danego projektu powinniśmy wykorzystać przewody, czy kable, warto upewnić się w hurtowni oferującej materiały elektryczne. Doświadczony personel z pewnością pomoże dokonać właściwego wyboru. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu!