Jak podłączyć rozdzielnicę elektryczną?

rozdzielnica elektryczna

Możemy wyróżnić wiele elementów, które odpowiadają za poprawne funkcjonowanie instalacji elektrycznej. Jednym z nich bez wątpienia jest rozdzielnica elektryczna, która jest jej głównym elementem bez względu na to, czy chodzi o instalację domową, czy może przemysłową. Jest to zestaw rozdzielaczy zbudowany z jednego (lub kilku) łącznika niskonapięciowego i wyposażenia sterowniczego, sygnalizującego, pomiarowego, regulacyjnego i zabezpieczającego. W jaki sposób poprawnie podłączyć rozdzielnicę elektryczną i co jest do tego niezbędne?

Jakie urządzenia przydadzą się do montażu rozdzielnicy elektrycznej? 

Rozdzielnica elektryczna to jeden z najważniejszych elementów osprzętu elektroinstalacyjnego, który można znaleźć w hurtowniach elektrycznych. Instalację urządzenia najlepiej zlecić doświadczonemu specjaliście z uprawnieniami, ponieważ wymaga odpowiednich umiejętności. Niezależnie od tego, czy będzie montowana w domu, czy może w firmie, niezbędny będzie komplet narzędzi, czyli:

  • obcęgi,
  • szczypce,
  • wiertarka,
  • śrubokręty,
  • kołki rozporowe,
  • ściągacz izolacji.

Jak przebiega montaż rozdzielnicy elektrycznej? 

Rozdzielnica elektryczna może być zamontowana na dwa sposoby – nadtynkowo albo podtynkowo. Niezależnie od wybranej metody najpierw należy umieścić kołki rozporowe w ścianie. Do przykręcenia urządzenia można użyć też specjalnych szyn, a po zakończeniu prac wypełnić wolne przestrzenie pianką montażową. Rozdzielnice są wyposażone w wejścia różnego typu. Najczęściej jednak są to przepusty, które należy wyłamać, aby przeprowadzić przez nie przewody. Elementy, które znajdują się wewnątrz urządzenia, są montowane na szynie DIN.

Aby to zrobić, trzeba dołożyć do szyny górą krawędź oraz docisnąć dolną. Bardzo ważne jest, aby zachować porządek, montując rozdzielnicę. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, aby każdy obwód posiadał adres, a połączenia elektryczne były wykonywane przewodami o innym kolorze. Oprócz tego ważne jest też, aby dobrze zaplanować miejsca wprowadzania przewodów i zadbać o to, aby każde połączenie było zginane pod kątem prostym.