Na co zwrócić uwagę przy doborze taśmy LED?

LED Strip mit Regenbogenfarben

Taśmy LED ze względu na swoją uniwersalność mają szerokie zastosowanie w różnego rodzaju pomieszczeniach. Chociaż na rynku pojawia się wiele różnych rodzajów taśm LED, to łączy je elastyczność, możliwość cięcia w dowolnym miejscu oraz samoprzylepne podłoże. Czym różnią się taśmy LED?

Taśmy LED można podzielić ze względu na rodzaj i ilość użytych diod. Do oświetleń dekoracyjnych wystarczają standardowe diody 3528, jeśli chcemy oświetlić blat w kuchni lub wnękę szafy, to lepiej zdecydować się na silniejsze diody 5050. Wyróżnia się też taśmy o różnym zagęszczeniu diod – 30, 60, 120 diod na metr taśmy, kolorze – jednokolorowe lub wielokolorowe. Ważnym parametrem taśm LED est klasa szczelności. Jest to szczególnie ważne, jeśli zamierzamy ją zamontować w kuchni, łazience lub na zewnątrz. Nieodporną na wodę taśmę IP20 możemy stosować w miejscach nienarażonych na działanie wilgoci. Wodoodporną w silikonie IP65 możemy zastosować w łazience lub kuchni. Wodoodporną zewnętrzną w gumie IP68 – na zewnątrz budynków do ich dekoracji.

Jaką taśmę LED wybrać?

Taśma LED powinna być przede wszystkim dostosowana do naszych potrzeb. Jak już wcześniej opisywaliśmy, różnice między taśmami LED wynikają z ich odmiennych funkcji. Innego rodzaju będzie taśma dekoracyjna do łazienki, a inna w przedpokoju oświetlająca wnętrze szafy. Od miejsca zamontowania zależy jasność i barwa diod oraz szczelność taśmy. Barwa ciepła światła (2700 K – 4000 K) dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach mieszkalnych, w których odpoczywamy. Światło o chłodnym zimnym odcieniu powyżej (5300 K) lepiej sprawdzi się w punktowym oświetleniu dekoracyjnym. Światło chłodne (4000 K – 5300 K) odbierane jest jako bardziej formalne, dlatego lepiej sprawdza się w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy. Warto także wybierać taśmy LED dobrej jakości z odpowiednimi atestami. Chociaż są one droższe, to jednak mamy pewność, że ich żywotność będzie dłuższa.