Żarówki LED-owe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

LED Strip mit Regenbogenfarben

Rosnące zainteresowanie ekonomicznym oświetleniem LED-owym sprawiło, że w sklepach i hurtowniach elektrycznych możemy znaleźć różnego rodzaju żarówki LED-owe. Jak się nie pogubić i wybrać odpowiednią żarówkę LED-ową?

Ilość lumenów

Najistotniejszą informacją podczas zakupu żarówki LED-owej jest ilość lumenów. Lumeny oznaczają ilość światła emitowanego przez żarówkę. Zasada jest prosta, im więcej lumenów, tym jaśniej będzie świeciła żarówka. Ponieważ większość z nas wie, ile światła daje zwykła żarówka, to najprościej będzie to zobrazować przez porównanie mocy trzech żarówek.  Żarówka o mocy 40 W emituje 415 lumenów, żarówka o mocy 75 W emituje 935 lumenów, natomiast żarówka 100 W – 1340 lumenów.

Temperatura barwowa

Kolejną ważną kwestią jest temperatura barwowa. Jednostką temperatury barwowej jest Kelwin (K). Żarówki o niższej temperaturze barwowej, oscylującej w przedziale 2000-3000 K, będą idealne do sypialni, salonów i innych miejsc, w których chcielibyśmy się zrelaksować lub wypocząć. W  pomieszczeniach takich jak klasy, sale wykładowe, biura i inne miejsca pracy odpowiednie będą żarówki LED-owe o temperaturze barwowej mieszczącej się w przedziale 4000-6500 K, który jest zbliżony do temperatury barwowej światła dziennego.

Żywotność i oszczędność żarówek LED-owych

Żarówki LED-owe zapewniają oszczędność energii w domach, ale zanim je kupimy, to warto zwrócić uwagę, na to, czy są one dobrej jakości. Jeśli na produkt udzielana jest gwarancja, to możemy mieć pewność, że producent zadbał o to, by żarówka LED-owa była wytrzymała. Warto też sprawdzić, jaką żywotność ma dana żarówka. Na każdym produkcie powinniśmy znaleźć przybliżony czas, po którym wartość lumenów spada do około 70%. Dzięki temu możemy określić, po jakim czasie dana żarówka LED-owa nie będzie świeciła tak jasno, jak przy zakupie.