Jak zaplanować instalację elektryczną w domu?

instalacja elektryczna

Energia elektryczna w domu jest bardzo ważnym elementem. Wie o tym każdy, kto chociaż raz przeżył kilkugodzinną awarię prądu. Aby korzystanie z wszystkich urządzeń elektrycznych było komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne, instalacja elektryczna powinna zostać odpowiednio zaplanowana. Ten rodzaj prac powinni wykonywać doświadczeni elektrycy, co da nam pewność że cały projekt zostanie wykonane poprawnie.

W jaki sposób powinna być rozplanowana instalacja elektryczna w domu?

Wykonanie projektu instalacji elektrycznej powinno być kolejnym krokiem po stworzeniu projektu domu. Dzięki temu od początku będziemy w stanie rozplanować wszystko tak, aby korzystanie z gniazdek i urządzeń było jak najwygodniejsze. Tego rodzaju prace powinny zostać wykonane przez fachowców posiadających odpowiednie doświadczenie i wiedzę, tak aby stworzona instalacja mogła posłużyć przez lata, bez konieczności modernizacji czy przebudowy.

Ogromnie ważne są również materiały wykorzystane do wykonania zaprojektowanej instalacji elektrycznej. Warto zakupić artykuły elektryczne wysokiej jakości, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się o ewentualne wewnętrzne awarie prądu. Każdy projekt powinien posiadać informacje odnośnie umiejscowienia i ilości przyłączy, gniazdek elektrycznych, kabli a także rozdzielni elektrycznej. Elektryk dopasuje liczbę punktów świetlnych pod nasze potrzeby, a także dopasuje odpowiednie materiały do danej części instalacji.

Instalacje elektryczne znajdujące się w domu można podzielić na dwa rodzaje: oświetleniową oraz siłową. Instalacja siłowa służy głównie do zasilania urządzeń wymagających dużej mocy, jak pralka czy kuchenka elektryczna. Instalacja oświetleniowa odpowiada przede wszystkim za zasilanie źródeł światła, a także za pracę ogrzewaczy do wody czy przenośnych grzejników. Każdy projekt instalacji powinien być zgodny z wymogami znajdującymi się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 roku.

Poprawnie wykonany projekt powinien zapewniać każdemu urządzeniu dostęp do energii elektrycznej o odpowiednich parametrach. Instalacja powinna posiadać elementy zabezpieczające przez porażeniem prądem, wybuchem bądź pożarem. Ważny jest również poziom hałasu który powstaje podczas pracy instalacji. Dla osób mieszkających w danym budynku istotne jest również rozmieszczenie gniazdek oraz włączników.

Odpowiednia ilość gniazdek elektrycznych pozwala na wygodne podłączenie wszystkich urządzeń, co jest szczególnie ważne w kuchni, gdzie znajduje się bardzo dużo drobnego AGD. Jeżeli te elementy nie zostaną odpowiednio rozplanowane, konieczne będzie korzystanie z przedłużaczy, co nie jest ani estetyczne, ani wygodne, a dodatkowo może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.