Z czego wykonuje się druty nawojowe?

druty nawojowe

Druty nawojowe są nieodłącznym elementem przy produkcji silników elektrycznych, transformatorów, czy instalacji energetycznych. Muszą być one wykonane z wysokiej jakości surowców, dzięki którym będą mogły zachować pewne właściwości. To właśnie dzięki drutom nawojowym pewne instalacje cechują się wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. Sprawdź sam, z jakich materiałów wykonuje się druty nawojowe i co warto o nich wiedzieć.

Jakie materiały wykorzystuje się do produkcji drutów nawojowych?

Druty nawojowe są spotykane w wielu branżach i muszą mieć odpowiednie cechy, które zapewnią wytrzymałość budowanym konstrukcjom. Do produkcji drutów nawojowych najczęściej stosuje się miedź, która charakteryzuje się doskonałym przewodnictwem cieplnym i elektrycznym. Niekiedy druty nawojowe wykonuje się też z aluminium, które wyróżnią się wysoką lekkością i niską ceną. Zarówno miedź, jak i aluminium sprawiają, że druty nawojowe są odporne na rozciąganie i uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo często pokrywa się je specjalną emalią izolacyjną, lakierem lub powłoką z tworzywa sztucznego. Dzięki temu druty nawojowe są odporne na substancje chemiczne i wysoką temperaturę.

Czym charakteryzują się druty nawojowe?

Druty nawojowe są najczęściej wykorzystywane w branży motoryzacyjnej, elektroenergetycznej oraz telekomunikacyjnej. Dlatego też często muszą mieć podwójną izolację, która zabezpieczy je przed uszkodzeniami i umożliwi eksploatację nawet w najtrudniejszych warunkach. Druty nawojowe charakteryzują się też wysoką elastycznością i podatnością na modyfikację. Dzięki temu są one łatwe i wygodne w montażu. Dodatkowo emalia izolacyjna, którą pokrywa się druty, zabezpiecza je przed oddziaływaniem elementów sąsiadujących z miedzianymi przewodami.