Jak wybrać odpowiedni kabel energetyczny?

Kable energetyczne

Wybór odpowiedniego kabla energetycznego nie zawsze jest prostym zadaniem. Najprościej mówiąc, kabel dobiera pod kątem instalacji, w jakiej będzie pracować. Gdy mamy jednak wątpliwości, który kabel będzie najlepszy do danego zadania, najlepszym pomysłem jest skonsultowanie się ze specjalistą w sklepie, który dostarcza różne urządzenia i akcesoria energetyczne. Podpowie on nam, jaki kabel powinniśmy wybrać lub też zaproponuje alternatywę dla przewodu, który wybraliśmy sami.

Kabel a napięcie

Kabel może być zaprojektowany do współpracy z różnym napięciem. Kable oznakowane jako NN dedykowane są do sieci o napięciu nieprzekraczającym 1 kV. Kable SN wykorzystuje się w sieciach średniego napięcia o przedziale 1-35 kV. Kable wysokiego napięcia, czyli kable WN, są używane w sieciach z napięciem 36-150kV. Do sieci o napięciu od 220 do 420 kV używa się kabli EWN, czyli przewodów ekstra wysokiego napięcia.

Kabel a środowisko pracy

Kabel energetyczny może być stosowany w instalacjach ziemnych i napowietrznych. Kable dedykowane do pracy pod ziemią muszą być wyjątkowo odporne na różnego rodzaju rozpuszczalniki, uszkodzenia mechaniczne, działanie wody i niskie temperatury. Kable naziemne to zazwyczaj kable aluminiowe, bezhalogenowe, ziemne miedziane i o żyłach wielodrutowych. Kable napowietrzne to z kolei często kable bez izolacji (za terenami zbudowanymi), izolowane niepalne  i przewody samonośne.

Kable a norma PN

Norma PN to norma, która wprowadza specjalne oznaczenia kabli, dotyczące materiału, z jakiego są wytworzone, ich ochrony itp. Przykładowe oznaczenia to np.

  • DY — żyła miedziana jednodrutowa, izolacja kabla z polwinitu;
  • YDY – żyły miedziane jednodrutowe, izolacja kabla z polwinitu, powłoka zewnętrzna polwinitowa;
  • LgY – żyła miedziana wielodrutowa giętka, izolacja kabla z polwinitu.

Ponadto kable mają też oznaczenia cyfrowe. Możemy z nich wywnioskować liczbę żył i ich przekrój. Jeśli w dalszym ciągu nie jesteśmy pewni, czy dany przewód to ten, którego szukamy, poradźmy się fachowca.