Transformatory w użytku domowym

Transformatory w domu

Jednym z etapów budowy bloku mieszkalnego lub domu jednorodzinnego jest wzniesienie oraz ocieplenie wszystkich ścian i dachu. W każdym obiekcie prywatnym konieczne jest również zamontowanie sieci elektrycznej oraz instalacji teletechnicznej. Więcej uwagi warto poświęcić drugiej pozycji, dzięki której możliwe jest na przykład oglądanie telewizji.Domowa instalacja teletechniczna

Domowe instalacje teletechniczne umożliwiają między innymi oglądanie telewizji, słuchanie radia oraz korzystanie z sieci komputerowej i wideodomofonu. Dzięki temu systemowi mieszkańcy mają nieograniczony dostęp do wszelkich multimediów. Główną częścią tych systemów jest osprzęt teletechniczny, którym są między innymi kanały kablowe prowadzone w podłodze i zapewniające swobodne korzystanie z telewizji. To również wszelkie przewody internetowe lub radiowe, łączące się z ogólnodostępną siecią.

Prawidłowe działanie mediów nie zależy tylko i wyłącznie od prawidłowo zamontowanej sieci teletechnicznej. Kluczowym urządzeniem jest transformator, który zapewnia bezpieczeństwo urządzeniom i mieszkańcom.

Transformator – co to jest?

Każda sieć elektrotechniczna lub teletechniczna potrzebuje określonej ilości energii, aby działać. Urządzeniem, które reguluje napięcie i w razie potrzeby przywraca optymalną wartość jest transformator. Jeśli w danym systemie przewodów i kabli napięcie jest zbyt niskie, transformator je zwiększa. Odwrotnie jest w przypadku zbyt wysokiej wartości. Urządzenie to jest jednocześnie zasilaczem sprzętów, które potrzebują stabilnego napięcia, czyli na przykład żarówki energooszczędne i taśmy LED.

Transformator zbudowany jest z uzwojeń, czyli aluminiowych lub miedzianych przewodów,
a także z rdzenia, który pełni funkcję obwodu magnetycznego. Uzwojenia stanowią z kolei obwód elektryczny i są od siebie oddzielone. Tak skonstruowany transformator jest również przydatny w zasilaczach do komputera i w ładowarkach komórkowych.