Jak się obchodzić z przewodami elektrycznymi?

pracy z przewodami

Aby uniknąć niebezpiecznego porażenia prądem, należy właściwie obchodzić się z przewodami elektrycznymi. Przede wszystkim nie dotykaj niezaizolowanych części obwodu elektrycznego gołymi rękami i pod żadnym pozorem nie dokonuj napraw przewodów, jeśli te znajdują się pod napięciem. Narzędzia, używane do usuwania awarii powinny być izolowane. Co więcej, sposób ich kładzenia zależy od miejsca, w którym ma znaleźć się instalacja. W naszym krótkim przewodniku podpowiadamy, jak należycie obchodzić się z przewodami.

Podstawą jest dobry projekt instalacji

Pierwszym etapem planowania rozmieszczenia przewodów elektrycznych jest wykonanie odpowiedniego projektu. Powinna znaleźć się w nim dokładna liczba oraz rodzaj odbiorników prądu, wraz z ich rozmieszczeniem. Pamiętaj, aby zaprojektować co najmniej kilka, a nawet kilkanaście obwodów; w ten sposób awaria jednego obwodu nie będzie skutkować zaprzestaniem działania całej instalacji. To także moment, w którym warto zaplanować oświetlenie takich miejsc jak:

  • garaż,
  • ogród,
  • taras,
  • brama wjazdowa.

Trzy podstawowe sposoby prowadzenia przewodów elektrycznych

Masz już projekt instalacji; teraz należy zdecydować, jak poprowadzić oferowane przez naszą firmę wysokiej jakości przewody elektryczne. Jeśli mają się one znaleźć pod tynkiem, wówczas zastosuj przewody okrągłe, które umieszcza się w karbowanych rurkach. Minusem w tym przypadku będzie konieczność kucia w ścianach, plusem natomiast jest łatwość wymiany przewodów, które wystarczy przeciągnąć przez istniejącą już rurkę. To najlepszy sposób na poprowadzenie instalacji elektrycznej, jeśli zna się rozmieszczenie odbiorników. Jeśli nie, przewody najlepiej umieścić w listach przy podłogach, sufitach i ośnieżeniach drzwi. Trzecim sposobem poprowadzenia instalacji elektrycznej jest umieszczenie jej w tynku. Najpierw przewody układa się na murze, a potem nakłada na nie warstwę tynku o grubości minimum dwóch centymetrów.

Dzięki bogatej i zróżnicowanej ofercie naszej hurtowni elektrycznej z pewnością wybierzesz przewody do twojej instalacji!