Podstawowe rodzaje żarówek

żarówka

Oświetlenie to niezwykle ważny element aranżacji każdej przestrzeni – domowego zacisza, miejsca pracy oraz obiektów użyteczności publicznej. Do osiągnięcia odpowiedniego klimatu niezbędny jest właściwy dobór kształtu i stylu lamp, ale istotna jest także żarówka. Obecnie chcąc wybrać rodzaj oświetlenia, do dyspozycji jest kilka rodzajów żarówek. Na które źródło światła się zdecydować?

Budowa żarówki

Żarówka uznawana jest za jeden z największych wynalazków XIX wieku. To źródło światła elektrycznego, które składa się z gwintu, klosza oraz elementu świecącego, którym jest drucik wykonany z trudno topliwego materiału – najczęściej wolframu. Drut wolframowy jest umieszczony w szklanej bańce wypełnionej mieszaniną gazów szlachetnych. Przy zakupie każdego rodzaju żarówki istotne jest rozróżnienie rodzaju potrzebnego gwintu. Na opakowaniach informacja ta określona jest symbolem E wraz z dodaną do niego liczbą.

Najpopularniejsze rodzaje żarówek

Obecnie na rynku znajduje się dużo różnych żarówek, wśród których najpopularniejsze są żarowe, halogenowe, świetlówki i diody LED. W żarówkach żarowych źródłem światła jest żarzące się włókno. Idealnie oddają kolory, niestety mają krótki czas życia i pobierają dużo energii elektrycznej. W żarówkach halogenowych oprócz gazu obojętnego wprowadzony zostaje halogen – najczęściej jod, który zwiększa temperaturę żarnika. Dzięki temu żarówki te świecą jaśniej, niż żarowe. Wiernie oddają kolory, charakteryzują je także niewielkie rozmiary i długa żywotność. Innym źródłem światła są świetlówki, których zaletą jest długa żywotność i niskie zużycie energii. Ich zasada działania opiera się na wyładowaniach jarzeniowych w rurze wypełnionej gazem. Do nowoczesnych i wydajnych źródeł światła zalicza się żarówki i taśmy ledowe. Źródłem światła w diodach LED nie jest żarnik, lecz dioda elektroluminescencyjna. Żarówki LED są trwałe, efektywne i ekonomiczne. Mają też natychmiastowy start i krótki czas osiągania pełnej jasności. Z powodu zredukowanej emisji dwutlenku węgla i promieniowania UV są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.