Oznaczenia przewodów i kabli elektrycznych

przewody elektryczne

Osoba, która ma kupić przewody lub kable elektryczne do swojego nowo budowanego domu, przed sklepową półką może dostać zawrotów głowy. Coraz bardziej skomplikowane instalacje elektryczne sprawiły, że wybór tych produktów jest ogromny, a osobie nieinteresującej się majsterkowaniem ciężko się w nich odnaleźć. W dzisiejszym wpisie wytłumaczymy, jak znakuje się kable i przewody.

Znaczenie kolorów

Gdy kupujemy przewody jedno lub wielożyłowe, utrzymujemy określoną liczbę żył oplecionych izolacją. Izolacja zewnętrza (wszystkich żył) ma zazwyczaj kolor biały. Izolacje wewnętrzne (poszczególnych żył) mają różne kolory – nie są one przypadkowe. Przewód fazowy L najczęściej jest koloru brązowego lub czarnego, może mieć też inny kolor, poza niebieskim i żółto-zielonym. Przewód neutralny N oznacza się kolorem niebieskim. Z kolei przewód ochronny PE oznacza się wyłącznie kolorem żółto-zielonym. Przy każdej pracy z bardzo starymi przewodami trzeba brać poprawkę na to, że kolory mogły mieć dawniej inne znacznie i zachować odpowiednią ostrożność.

Litery i cyfry

Na przewodzie znajdziemy też szereg liter i cyfr. Najpierw przedstawiony jest materiał żył (pomijając miedź) i konstrukcja przewodu. Dla aluminium i stali stosuje się odpowiednio litery A i F. Jeśli przewód ma postać drutu pojawia się litera D. Wielodrutowa linka to z kolei litera L, a wielodrutowa linka giętka – Lg. Czasami producenci oznaczają też, z czego została wykonana powłoka ochronna żył (np. z polwinitu – symbol Y). Następnie na przewodzie znajduje się oznaczenie jego powłoki zewnętrznej. Tu znów pojawia się polwinit (Y), guma (G), polietylen (X). Kolejne oznaczenia to dla nas dodatkowe informacje o danym przewodzie. „p” oznacza, że mamy do czynienia z przewodem płaskim, a „o” – okrągłym. Mała litera „t” to dla nas informacja, że trzymamy w rękach drut do wykonywania instalacji wtynkowych. Na przewodzie powinno znaleźć się też oznaczenie napięcia znamionowego prądu. Tu znajdziemy wartość skutecznego napięcia między żyłą przewodu, a jego żyłą ochronną (U0) i wartość skutecznego napięcia między dwoma żyłami fazowymi przewodu (U). Czasami przewód jest oznaczony dodatkowo literami OM lub OW. To skróty informujące nas o tym, czy dany przewód służy do zasilania odbiorników mieszkaniowych, czy warsztatowych.