Oprawy oświetleniowe otwarte i zamknięte – czym się charakteryzują?

Oprawy oświetleniowe czym się charakteryzują

Oprawy oświetleniowe to urządzenia, które są dostępne w wielu wariantach i rodzajach. Różnią się one między sobą między innymi  sposobem dostarczania światła, jego parametrami oraz pełnią różne funkcje – dekoracyjna i zabezpieczająca. Gdzie najlepiej sprawdzą się oprawy oświetleniowe zamknięta, a gdzie trzeba użyć zamkniętych?

Oprawy oświetleniowe zamknięte

W oprawach oświetleniowych zamkniętych źródło światła jest odizolowane od otoczenia. Zapewnia to wyższy stopień bezpieczeństwa. Żarówkę trudniej jest stłuc, a przewody instalacyjne są chronione przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Oprawy oświetleniowe zamknięte, które uszczelnione są hermetycznie, często stosuje się w przemyśle. Zamknięte modele nie tylko chronią przed zalaniem czy zapyleniem, ale zawierają także dodatkowe elementy, które zapewniają ich prawidłową pracę, jak na przykład czujniki ruchu czy wyłączniki zmierzchowe. Oprawy oświetleniowe zamknięte sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest zabezpieczenia źródła światła przed zanieczyszczeniami, wilgocią, deszczem czy śniegiem. W domach najczęściej znajdują się one w kuchni i łazience.

Oprawy oświetleniowe otwarte

W oprawach oświetleniowych otwartych źródło światła nie jest całkowicie osłonięte. Tego typu modele stosuje się najczęściej w domach. Zapewniają one mniejsze bezpieczeństwo, ale nie jest ono wewnątrz domu potrzebne. Najważniejsza jest ich estetyczny wygląd, dlatego producenci oferują różne rodzaje opraw. Wybierając oprawy oświetleniowe, które mają zdobić nasze mieszkania, warto zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Zastanowić się nad tym, czy lepszy będzie model wiszący, czy też taki, który jest przeznaczony do zagipsowania. Wybierając oprawę oświetleniową, należy też pamiętać, by ją dopasować do źródła światła. Inna będzie oprawa oświetleniowa do halogenu, a inna do żarówki LED-owej.

Podsumowując, wybór konkretnej oprawy oświetleniowej zależy między innymi od: miejsca, które chcemy oświetlić, źródła światła oraz wyglądu danej oprawy.