Kolory przewodów elektrycznych. Co oznaczają?

kolorów przewodów elektrycznych

Trudno dziś znaleźć miejsce, gdzie nie byłoby prądu elektrycznego. Instalacje elektryczne są prowadzone w prawie wszystkich budynkach użytkowych i mieszkalnych. Korzystamy z nich, niemal nie zdając sobie sprawy z ich obecności. Zwykle na przewody elektryczne zwracamy uwagę wówczas, gdy musimy wymienić gniazdko elektryczne, włącznik lub podłączyć kinkiet lub żyrandol. Zauważamy wówczas, że instalacja jest wykonana z przewodów elektrycznych o różnych kolorach. Warto wiedzieć, że kolor danego przewodu oznacza jego rodzaj i łączy się z funkcją, którą pełni on w całej instalacji. Sprawdźmy, jakie jest znaczenie poszczególnych barw.

 

Przewody elektryczne składają się z drutów, zwykle z dużą zawartością miedzi, które są otoczone izolacją z elastycznego tworzywa sztucznego. W instalacjach domowych zwykle mamy do czynienia z przewodem otoczonym warstwą białej izolacji, na który składają się  trzy oddzielne zaizolowane druty. Najczęściej druty te mają kolor żółto-zielony, niebieski oraz czarny lub brązowy. Każdy z nich pełni w instalacji inną funkcję.

 

Przewód żółto-zielony

Przewód żółto-zielony to tzw. przewód ochronny, czyli uziemienie, oznaczone symbolem literowym „PE”. Jest on podłączony do metalowego elementu zakopanego w ziemi. Jego zadaniem jest bezpieczne odprowadzenie napięcia w razie przebicia. W domowej instalacji elektrycznej kabel żółto-zielony jest podpinany do bolca znajdującego się w gniazdku elektrycznym w przypadku uziemienia typu francuskiego lub dwóch blaszek umieszczonych po przeciwnych stronach gniazda w przypadku uziemienia typu schuko. W urządzeniach elektrycznych, np. kinkietach lub żyrandolach przewód ochronny jest podłączony do metalowej obudowy.

 

Przewód niebieski

Przewód niebieski jest oznaczony literką „N”. Jest to przewód neutralny, który umożliwia przepływ prądu podczas pracy podłączonego odbiornika, dzięki różnicy potencjałów między przewodem fazowym a neutralnym.

 

Przewód brązowy lub czarny

Przewód brązowy lub czarny jest oznaczany symbolem „L”. Jest to przewód fazowy, który znajduje się pod napięciem. Trzeba pamiętać, że dotkniecie przewodu fazowego pod napięciem, może powodować porażenie prądem!

To czy przewód jest zasilany, można sprawdzić przy pomocy miernika elektrycznego lub prostego próbnika napięcia. W związku z tym, że w instalacji elektrycznej zawsze może się zdarzyć niepoprawne podłączenie, powinno się sprawdzać próbnikiem każdy przewód, którego mamy zamiar dotknąć.