Instalacja wtynkowa a natynkowa

kable elektryczne w ścianie

Instalacje natynkowe stosowane zamiast podtynkowych są coraz popularniejszym rozwiązaniem. Czym różnią się oba rodzaje instalacji i która z nich jest bezpieczniejsza?

Instalacja podtynkowa

Instalacja wtynkowa jest powszechnym rozwiązaniem, głównie ze względu na estetykę i bezpieczeństwo. Widoczne przewody w świeżo wyremontowanym mieszkaniu prezentują się nieelegancko, a dodatkowo stanowią poważne niebezpieczeństwo dla przebywających w domu dzieci i zwierząt, które podczas zabawy mogą je uszkodzić i zostać porażone prądem. Ukrycie przewodów w ścianie całkowicie niweluje te zagrożenia, a także gwarantuje wysoką estetykę. Wadą instalacji podtynkowej jest konieczność kucia ścian w przypadku generalnych remontów lub napraw. Przewody w ścianach trzeba najpierw znaleźć za pomocą specjalistycznego urządzenia, dostać się do nich, wymienić i z powrotem zatynkować. Tak zaawansowane prace wykonuje się jednak rzadko, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że profesjonalnie wykonana instalacja elektryczna nie psuje się, więc nie wymaga szybkiego dostępu do przewodów. Gdyby jednak było to konieczne, na etapie budowy lub wykończenia domu można zastosować puste peszle lub rurki instalacyjne i w nich ukryć przewody. Praktycznym rozwiązaniem jest również ukrycie przewodów w listwach przypodłogowych.

Instalacja natynkowa

Instalacja natynkowa, chociaż jest nieoczywistym rozwiązaniem, ma kilka zastosowań. Przede wszystkim wykonuje się ja w domach zbudowanych z drewna, ponieważ nie ma tam możliwości wykonania brud. Jest ona praktyczna, podczas wykonywania dodatkowego fragmentu instalacji, gdyż unika się wkuwania oraz gdy planuje się w niedalekiej przyszłości przebudowę całej instalacji.

Widoczne przewody można wykorzystać jako element wystroju wnętrz; sprawdzą się w pomieszczeniach urządzonych w stylu industrialnym, zwłaszcza w salonie,  jednak niekoniecznie w kuchni i łazience ze względu na możliwy kontakt z wodą. Warto rozważyć tę opcję zwłaszcza podczas aranżowania przestrzeni przemysłowej na mieszkalną lub biurową.

Decydując się na montaż instalacji elektrycznej, należy zatem wziąć pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo, ale również swoje potrzeby estetyczne i praktyczność.