Jakie funkcje pełnią instalacje niskoprądowe?

żarówka

Instalacje niskoprądowe są często spotykane w wielu zakładach przemysłowych, biurowcach i posesjach prywatnych. Instalacje niskoprądowe wyróżniają się pracą na niskim napięciu prądu, co oznacza, że działają przy napięciu dochodzącym do 1 kV prądu zmiennego lub 1,5 kV prądu stałego. Zachęcamy do przeczytania naszego wpisy, gdzie wyjaśniamy, jaka jest rola instalacji niskoprądowych i jakie są ich rodzaje.

 Jakie są rodzaje instalacji niskoprądowych?

Instalacje niskoprądowe to inaczej instalacje niskonapięciowe, czyli takie, które pracują na niskim napięciu znamionowym. Najczęściej jest to przedział do 1 kV prądu zmiennego lub 1,5 kV prądu stałego. Instalacje niskoprądowe pozwalają komunikować się z różnymi systemami opartymi o wykorzystanie energii elektrycznej. Do instalacji niskoprądowych można zaliczyć między innymi:

  • systemy alarmowe,
  • systemy kontroli dostępu,
  • systemy przeciwpożarowe,
  • systemy awaryjnego zasilania,
  • sieci teleinformacyjne.

Co więcej, instalacji niskoprądowe są najczęściej skonstruowane z różnorodnych kabli i przewodów, które powinny charakteryzować się odpornością na zwarcia i wysokie temperatury.

Jaka jest rola instalacji niskoprądowych?

Instalacje niskoprądowe mają za zadanie usprawnić funkcjonowanie poszczególnych systemów zamontowanych w budynkach. Są one kluczowe do prawidłowego działania wszelkich alarmów, czujników i rejestratorów pracy. Co więcej, instalacje niskoprądowe pełnią też ważną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa. Odpowiednio zamontowane instalacje niskonapięciowe gwarantują bezproblemowe działanie wszelkich systemów bezpieczeństwa i monitoringu CCTV. Ponadto są one niezbędne do funkcjonowania sieci telekomunikacyjnej i internetowej.