Jakie funkcje pełnią instalacje niskoprądowe?
Instalacje niskoprądowe są często spotykane w wielu zakładach przemysłowych, biurowcach i posesjach prywatnych. Instalacje niskoprądowe wyróżniają się pracą na niskim napięciu prądu, co oznacza, że działają przy napięciu dochodzącym do 1 kV prądu zmiennego lub 1,5 kV prądu stałego. Zachęcamy do przeczytania naszego wpisy, gdzie wyjaśniamy, jaka jest rola instalacji niskoprądowych i jakie są ich rodzaje.
Jakie są rodzaje instalacji niskoprądowych?
Instalacje niskoprądowe to inaczej instalacje niskonapięciowe, czyli takie, które pracują na niskim napięciu znamionowym. Najczęściej jest to przedział do 1 kV prądu zmiennego lub 1,5 kV prądu stałego. Instalacje niskoprądowe pozwalają komunikować się z różnymi systemami opartymi o wykorzystanie energii elektrycznej. Do instalacji niskoprądowych można zaliczyć między innymi:
- systemy alarmowe,
- systemy kontroli dostępu,
- systemy przeciwpożarowe,
- systemy awaryjnego zasilania,
- sieci teleinformacyjne.
Co więcej, instalacji niskoprądowe są najczęściej skonstruowane z różnorodnych kabli i przewodów, które powinny charakteryzować się odpornością na zwarcia i wysokie temperatury.
Jaka jest rola instalacji niskoprądowych?
Instalacje niskoprądowe mają za zadanie usprawnić funkcjonowanie poszczególnych systemów zamontowanych w budynkach. Są one kluczowe do prawidłowego działania wszelkich alarmów, czujników i rejestratorów pracy. Co więcej, instalacje niskoprądowe pełnią też ważną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa. Odpowiednio zamontowane instalacje niskonapięciowe gwarantują bezproblemowe działanie wszelkich systemów bezpieczeństwa i monitoringu CCTV. Ponadto są one niezbędne do funkcjonowania sieci telekomunikacyjnej i internetowej.