Elektroinstalacje niezbędne w każdym domu

Elektroinstalacje

Prąd elektryczny stał się nieodzowny właściwie na każdym kroku. Jest potrzebny w budynkach mieszkalnych i użytkowych, a od jego dostępności zależy działanie większości instalacji, które nas otaczają. Żeby korzystanie z prądu było jednak możliwe, niezbędne jest wykonanie odpowiedniej elektroinstalacji. Spójrzmy, jakie jej elementy muszą znaleźć się w każdym domu i do czego służą.

 

Sprawna dystrybucja prądu

Instalacja elektryczna w budynku pozwala na dostarczanie prądu do bardzo wielu urządzeń. Dzięki niej może funkcjonować oświetlenie poszczególnych pomieszczeń oraz mogą działać różne domowe sprzęty: sprzęt RTV – telewizory, radia czy systemy nagłaśniające, jak również urządzenia AGD – kuchenki, lodówki czy pralki, a także komputery. Elektroinstalacje są też potrzebne do działania klimatyzatorów, pomp dostarczających wodę użytkową, nowoczesnych kotłów centralnego ogrzewania oraz systemów alarmowych i przeciwpożarowych.

Każda elektroinstalacja składa się z kilku elementów. Najmniej na co dzień widoczne są przewody elektryczne ukryte w ścianach czy podłogach. Tworzą one sieć, która dochodzi do wszystkich punktów, gdzie zamontowane są gniazda elektryczne lub punkty oświetleniowe. Stanowią one kolejny niezbędny punkt instalacji, czyli osprzęt elektryczny. Tego typu urządzenia to wszelkiego rodzaju włączniki, ściemniacze, gniazda umożliwiające podłączanie różnych sprzętów. Osobną grupą są również wszystkie oprawy i lampy oświetlające budynek.

Sercem każdej elektroinstalacji jest rozdzielnica elektryczna. Jest to miejsce, w którym domowa sieć elektryczna łączy się z siecią zewnętrzną. Rozdzielnica ma za zadanie rozprowadzać prąd w poszczególnych obwodach oraz zapewniać bezpieczeństwo użytkowników. Najważniejszym jej elementem jest rozłącznik izolacyjny, który odłącza zasilanie całego budynku. Poza nim są zamontowane wyłączniki nadmiarowo-prądowe, czyli tzw. bezpieczniki. Wyłączają one prąd w obwodzie, jeśli pojawi się w nim zwarcie. W rozdzielnicy zwykle montuje się też wyłącznik różnicowo-prądowy, którego zadaniem jest ochrona użytkowników przed porażeniem prądem w razie przebicia czy uszkodzenia izolacji. Działa on natychmiast, gdy w instalacji pojawi się upływ prądu, czyli np. wtedy, gdy niechcący dotkniemy przewodu pod napięciem. Często montowanym urządzeniem jest również bezpiecznik przeciwprzepięciowy, który chroni instalację przed skutkami uderzenia pioruna czy awarii sieci.