Czym się kierować przy wyborze gniazdek elektrycznych do mieszkania?

trzy różnej wielkości gniazdka elektryczne

Końcowa faza wykonywania przyłącza elektrycznego polega na zamontowaniu osprzętu elektroinstalacyjnego, czyli włączników i gniazd elektrycznych. Wydawać by się mogło, że po wszystkich skomplikowanych pracach budowlanych, ich zakup jest jednym z łatwiejszych zadań. Tymczasem możliwość zastosowania wielu różnych rozwiązań sprawia, że dobór odpowiedniego osprzętu jest dość skomplikowany. Na jakie gniazdka elektryczne warto się zdecydować?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Do zakupu gniazdek elektrycznych należy podejść poważnie i odpowiedzialnie. Najważniejszą kwestią podczas dokonywania wyboru jest kwestia bezpieczeństwa, dlatego gniazdka powinny posiadać atesty i certyfikaty adekwatne dla danej kategorii. Istotne jest opatrzenie ich znakiem CE. Ponadto gniazdka elektryczne powinny być wyposażone w specjalny styk ochronny w postaci bolca lub dwóch styków umieszczonych po bokach. Modele montowane w łazienkach i kuchniach, czyli w miejscach wilgotnych, powinny być bryzgoszczelne. Również w pokojach dziecięcych warto zamontować gniazdka wyposażone w dodatkowe klapki zabezpieczające, które uniemożliwiają wsadzenie do kontaktu palców lub różnych przedmiotów. Ponadto osprzęt powinien być wykonany z wytrzymałych i przede wszystkim bezpiecznych materiałów.

Względy estetyczne

Bogate wzornictwo gniazdek pozwala na ich dopasowanie do każdego wnętrza. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie we wszystkich pomieszczeniach jednolitego modelu, w uniwersalnej wersji, którą można zastosować w poziomie i pionie. Najpopularniejsze modele dążą do minimalizmu – charakteryzują się ostrymi liniami i kątami. Równie popularne są gniazdka, które w niewielkim stopniu odstają od powierzchni ściany. Do najczęściej stosowanych kolorów należą biel, szarość i ecru, ale w hurtowniach dostępne są także gniazdka w innych barwach.