Charakterystyka rozdzielnic skrzynkowych

rozdzielnice niskiego napięcia

Rozdzielnice skrzynkowe to rozdzielnice niskiego napięcia. Najczęściej możemy je spotkać w obiektach przemysłowych, w instalacjach na prądy robocze do kilkuset amperów. Najprościej mówiąc, rozdzielnice skrzynkowe wyglądają jak pasujące do siebie skrzynki, które łączy się za pomocą śrub i klinów. Zestaw skrzynek przymocowuje się do ściany lub specjalnej konstrukcji wsporczej. Dawniej rozdzielnice skrzynkowe wykonywano z żeliwa. Dziś produkuje się je z blachy lub materiału izolacyjnego.

Zalet rozdzielnic skrzynkowych

Rozdzielnice skrzynkowe rozwiązują problem znalezienia miejsca na rozdzielnicę, co jest częste, zwłaszcza  w pomieszczeniach produkcyjnych. Ich niewielkie wymiary sprawiają, że można je ulokować blisko stanowisk pracy, ale też w różnego rodzaju wnękach, rogach, na wolnych filarach, słupach itp. Rozdzielnice skrzynkowe mają jednak jeszcze kilka innych zalet. Przede wszystkim jest to duża przejrzystość całego układu, lecz użytkownicy cenią sobie również ich niezawodność działania, bezpieczeństwo obsługi i sporą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Rozdzielnice skrzynkowe są również stosunkowo łatwe w rozbudowaniu, gdy wymagają wprowadzenia zmian: zazwyczaj ogranicza się to do dodania lub wymiany jednej, lub kilku skrzynek. Ich budowa sprawia, że można je umieszczać nawet w pomieszczeniach ogólnodostępnych.

Wybór skrzynek

Producenci rozdzielnic skrzynkowych oferują zarówno skrzynki puste, jak i zabudowane konkretną aparaturą elektryczną (np. skrzynki wyłącznikowe, bezpiecznikowe, szynowe itp.). Modele puste przystosowane do zabudowy różnego rodzaju aparatów. Wiele firm korzysta ze skrzynek z gotowym wyposażeniem – znacząco ułatwia to projektowanie rozdzielnicy. W nowoczesnych rozdzielnicach z niepalnych, izolacyjnych tworzyw, często stosuje się uchylne, półprzeźroczyste pokrywy na zawiasach, które umożliwiają szybką kontrolę aparatury znajdującej się wewnątrz. Rozdzielnice skrzynkowe często są budowane na indywidualne zlecenie klienta, by miały pożądane przez niego właściwości. Obecnie produkowane rozdzielnice osiągają bardzo wysokie poziomy ochrony, nawet do IP65. Produkcją rozdzielnic zajmują się wysoko wyspecjalizowane przedsiębiorstwa. Część z nich dostarcza własne rozwiązania, a część produkuje urządzenia na licencji renomowanych koncernów z branży elektroenergetycznej.