6 zalet oświetlenia LED

Żyjemy w czasach, które spokojnie można nazwać erą ledów. Obecnie oświetlenie ledowe jest stosowane zarówno do oświetlania wnętrz (np. w prywatnych domach, biurach, zakładach przemysłowych), jak i terenów zewnętrznych (np. ulice czy parkingi). Ta nowa dynamicznie rozwijająca się technologia oświetleniowa oferuje nam bardzo wiele korzyści, dlatego warto wybrać się do sklepu elektrycznego i wymienić wszystkie tradycyjne żarówki na diody LED. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwu główne zalety stosowania oświetlenia LED!

Jakie są największe zalety oświetlenia LED?

1. Trwałość
Trwałość oświetlenia LED to jedna z jego największych zalet. Dzięki żywotności znacznie przekraczającej żywotność klasycznych źródeł światła nie musimy tak często kupować nowych żarówek i ich zmieniać. Oświetlenie LED działa od około 15 000 nawet do 50 000 godzin! Oznacza to, że będzie nam służyć przez kilka lat bez konieczności wymiany.

2. Mniejsze zużycie energii
Stosując oświetlenie LED, możemy zaoszczędzić sporo energii, co przekłada się bezpośrednio na mniejsze opłaty za prąd, a więc daje nam realne korzyści finansowe. Diody LED zużywają około 80-90% energii mniej od tradycyjnych żarówek.

3. Świecenie bez czekania
Oświetlenie LED świeci natychmiast swoją pełną mocą, nie potrzebuje czasu, aby się nagrzać (jak to jest w przypadku żarówek energooszczędnych). Wchodząc do ciemnego pomieszczenia, możemy włączyć lampę i od razu cieszyć się całkowitą jasnością. Dzięki temu nie musimy marnować czasu na zbędne oczekiwanie na uzyskanie pełnego efektu oświetleniowego.

4. Ekologia
Obecnie dbałość o nasze środowisko naturalne to absolutny priorytet w każdej branży, dlatego ekologiczność oświetlenia LED jest jego wielką zaletą. Diody LED świecą znacznie dłużej niż tradycyjne źródła światła, co przekłada się na mniejszą produkcję odpadów, a także zużywają mniej energii. Pobór energii przez konsumentów wpływa bezpośrednio na jej produkcję, która nie jest procesem obojętnym dla środowiska (praca elektrowni węglowych przyspiesza postępowanie ocieplenia klimatycznego oraz zanieczyszcza atmosferę), dlatego warto go możliwie najbardziej ograniczać.

5. Nie nagrzewa się
W przeciwieństwie do klasycznych żarówek oświetlenie LED nie nagrzewa się, dlatego można bez obaw dotykać nawet włączonej diody. Nagrzewanie się zwykłych żarówek przyczynia się do przegrzewania pomieszczeń, może także spowodować wybuch pożaru. Rozgrzane żarówki są często winne powstawaniu nieestetycznych ciemnych plam na sufitach lub ścianach.

6. Może mieć dowolną barwę
Nowoczesne oświetlenie LED jest dostępne w wielu kolorach i różnej temperaturze barwowej. Wybierając tego typu oświetlenie, możemy dobrać dowolny kolor oraz temperaturę i maksymalnie dopasować je do swoich wymagań i upodobań. Wybór jest wielki – od barw ciepłych aż po zimne!